Viya Blog

SEVEN İNSAN KISKANIR? yoksa bir efsane mi?

niluferyalincetin_haberhurriyeti1

Kıskançlık yaşamda ve ilişkilerde kendini gösteren oldukça yaygın bir durumdur. Bugüne kadarki çift ve bireysel psikoterapi deneyimlerimde gördüm ki, kıskançlık konusu hem kişisel hem ilişkisel konularda tekrar tekrar gündeme gelmekte. Danışanlar, bazen kıskançlık hissetmekten şikayetçi olurlar iken, bazen kıskanç bir partnerle nasıl ilişki sürdürüleceği çıkmazıyla terapi odasına gelmektedirler.

SEVEN İNSAN KISKANIR…

Kıskançlığın gerçek aşkın göstergesi olduğu yönünde bir inanç vardır. Ancak kıskançlık ilişkilerde temel bir sorundur da. Araştırmalar 3 çiftten birinde kıskançlığın ilişkilerinde ciddi bir sorun yarattığını göstermektedir.

Peki kıskançlığı ortaya çıkaran ne olabilir? Aslında kıskançlık bir çok özellikle ilişkili olabilmektedir:

  • Düşük benlik saygısı
  • Kaygılı ve duygusal olarak değişken duygulara yatkınlık
  • Güvensizlik ve hükmetme
  • Eşe bağımlılık
  • İlişkide yetersizlik hissi: eşi için yeterince iyi olmadığını hissetmek
  • Kaygılı bağlanma tarzı: eşin kendini terk edeceği yada yeterince sevmeyeceğine dair korkular.

Yani; kıskanç olan eşin kıskançlığı güvensizliği ile ilişkilidir; aşkı ile değil.

Partnerim yersiz kıskançlık yapıyor, ne yapmalıyım?

Partnerinizin kıskançlığının sizinle ilgili olmadığının farkına varın. Bu onunla ilgili. Ancak ilişkilerde genellikle kıskanılan partnerler kıskanç olan eşlere kendilerini açıklamak mecburiyetinde hisseder. Oysa ki kendini anlatmaya çalışmak, masum olduğunu göstermeye çalışmak yardımcı olacak son şeydir. Çünkü partnerinizin kıskançlığı kendi terk edilme korkularına bağlıdır ve güvensizlik inancından gelmektedir.

Partnerinize açıklama yapıp masum olduğunuzu göstermeye çalışmak yerine neden kıskanç olduğunu, içinde kıskançlık hissetmesine nelerin neden olduğunu sorgulayın.

Eğer eşiniz kendiyle ilgili birşeyleri sorgulamak istemiyor ve hala sizi suçlayıp sorgulayarak kontrol etmeye çalışıyorsa ona “ size güvenmediğinde ve sorguladığında incindiğinizi ifade edin. Ancak yinede devam ediyorsa ilişkiyi gözden geçirmeniz gerektiğini belirtin ve destek alın. Çünkü sürekli suçlamalara maruz kalarak kontrol edilmek sizi de etkilemeye başlayacaktır.

Partnerimi çok kıskanıyorum ve bununla başa çıkamıyorum, ne yapmalıyım?

  • Yanlış anlamalara sebep olacak ve sizin şüpheciliğinizi tetikleyecek durumlardan uzak durun. Örneğin özellikle sosyal medyada kıskanç partnerlerin eşlerinin hesaplarını daha fazla incelemeye meyilli oldukları gözlenmektedir ve böyle durumlarda şüpheci partner verileri yanlı değerlendirerek daha fazla şüphelenilecek kanıtlar bulmakta, ve bu durum kuşkuculuk ve artan izleme dürtüsü ile kıskançlık kısır döngüsünün yaratmaktadır.
  • İlişkiniz ve kendinizle ilgili güven hissini geliştirmeniz önemlidir.
  • Eşinizle iletişim kurun. Eğer kıskançlık hissediyorsanız bunu eşinizle konuşun. Ancak önemli olan nokta eşinize, öfkeli, alaycı yada suçlamalarınızı savunarak bu yaşadıklarınızı ifade etmemeniz. Açık ve suçlayıcı olmadan ifade etmeniz önemlidir. Böylece eşinizin de, kıskanç tavırlarınız nedeniyle kafasının karışmasını önlemiş olacaksınız.

Ancak unutmamak gerekir ki bazen kıskançlık haklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Eşinizin daha önceden bir ilişkisi olduğunu öğrendiyseniz yada güveninize ihanet ettiği durumlar yaşadıysanız bunlar önemli kanıtlardır ve böyle durumlarda ilişkinin tekrar sorgulanması tamam yada devam kararının alınması gereklidir. Ancak yaşadığınız kanıta dayalı bir kıskançlık değilse geçmişte eşinizle ilgili bu tür durumlar yaşamadıysanız, aşkınızı değil kendi güvensizliklerinizi sergilediğinizi unutmayın…

www.haberhurriyeti.com / Uzm. Psk. NİLÜFER YALINÇETİN