Çift Terapisi

cift-terapisi

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisi, sizin ve partnerinizin ilişkinizi geliştirmesine yardımcı olabilecek bir psikoterapi şeklidir . İlişki sorunları yaşıyorsanız, ilişkinizi yeniden kurmanıza yardımcı olması için çift terapisi alabilirsiniz.

Çift terapisi, medeni durumunuz, yaşınız, ırkınız, inancınız veya cinsel yöneliminiz ne olursa olsun ilişkinizin her aşamasında size yardımcı olabilir.

Bu terapinin bazı biçimleri arasında evlilik danışmanlığı , evlilik öncesi danışmanlık ve aile terapisi yer alır . Genellikle kısa süreli bir terapi şeklidir.

Çift Terapisi Türleri

 • Duygusal odaklı terapi : Siz ve eşiniz arasındaki bağı geliştirmeye odaklanır. Terapist, kopukluk duygularına yol açan kalıpları anlamanıza ve değiştirmenize yardımcı olur.
 • Gottman yöntemi: Bu yöntem, çatışma alanlarını ele almayı ve sizi ve partnerinizi problem çözme becerileriyle donatmayı içerir. Partnerinizle aranızdaki arkadaşlık kalitesini ve yakınlık düzeyini artırmayı amaçlar.
 • Ellen Wachtel’in yaklaşımı: Bu, ilişkinin olumlu yönlerine odaklanmayı içeren güce dayalı bir yaklaşımdır. Suçlamak yerine kendini yansıtmaya odaklanır.
 • Psikodinamik çift terapisi : Psikodinamik terapi, birbirinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için sizi ve eşinizi motive eden temel umutları ve korkuları araştırır.
 • Davranışçı terapi : Davranışsal çift terapisi  olarak da bilinen bu terapi biçimi, olumsuzluğu teşvik eden davranışları caydırırken, istikrarı ve memnuniyeti teşvik eden olumlu davranışları pekiştirerek davranışı şekillendirmeyi içerir.
 • Bilişsel davranışçı terapi (CBT) : Bilişsel davranışçı çift terapisi  olarak da adlandırılan bu terapi biçimi, davranışı olumsuz etkileyen düşünce kalıplarını tanımlamayı ve değiştirmeyi içerir.

Teknikler

Çift terapistleri, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak farklı terapi biçimlerinden teknikler ödünç alarak genellikle tedaviye entegre bir yaklaşım kullanır.

Bir çift terapistinin uygulayabileceği stratejilerden bazıları şunlardır:

 • Sizi tanımak:  “Terapist sizi ve eşinizi tanıyarak bir güvenlik duygusu yaratır. Kendinizi ve eşinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için sizinle aktif ve işbirliği içinde çalışırlar”
 • Duyguları tanımlama : “Terapist, sizin ve eşinizin duyguları tanımlamanıza ve birbirinize kelimelere dökmenize yardımcı olur”
 • Geçmişi keşfetmek: Çift terapisi, bir ilişkideki korkularınızı, motivasyonlarınızı ve davranışlarınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olabileceğinden, geçmişinizi keşfetmeyi içerebilir. Ayrıca, hediyenizi etkileyen çözülmemiş çatışmaları ele almanıza yardımcı olabilir.
 • Çözümlere odaklanmak: Terapistiniz, sorunları çözmek, olumsuz davranış kalıplarını düzeltmek ve ilişkinin olumlu yönlerine odaklanmak için sizinle ve eşinizle birlikte çalışacaktır.
 • Öğretme becerileri: Çift terapisi size ve eşinize öfke yönetimi , problem çözme ve çatışma çözme becerilerini öğretmeye yardımcı olabilir . Amaç, sizi ve ortağınızı, sorunlar ortaya çıktıkça bunlarla başa çıkmanıza yardımcı olacak araçlarla donatmaktır.

Çift Terapisi Hangi Konularda Yardımcı Olabilir?

Çift terapisi, size ve eşinize ilişkinizin çeşitli yönleriyle ilgili sorunları tartışma ve çözme fırsatı verebilir, bunlar arasında şunlar olabilir:

 • İlişkideki roller: Çift terapisi, sizin ve eşinizin ilişkide oynadığı rolleri incelemenize ve sağlıksız dinamikleri belirlemenize yardımcı olabilir . Ayrıca, beklentilerdeki farklılıkların ele alınmasına yardımcı olabilir.
 • İnançlar ve değerler: Çift terapisi size ve eşinize inançlarınızı, değerlerinizi ve dini duygularınızı ve bu yönlerin günlük yaşamınız üzerindeki etkilerini tartışmanıza yardımcı olabilir.
 • Finansman: Finans , ilişkilerde önemli bir çatışma kaynağı olabilir. Çift terapisi, gelir ve harcama alışkanlıkları konusunda açık diyaloğu ve şeffaflığı teşvik etmeye yardımcı olabilir.
 • Birlikte geçirilen zaman: Siz ve eşiniz, birlikte geçirdiğiniz zamanı sabote eden sorunları çözebilirsiniz. Birlikte yapmaktan keyif aldığınız aktiviteleri ve birlikte geçirilen zamanı nasıl daha keyifli hale getirebileceğinizi tartışabilirsiniz .
 • Çocuklar: Siz ve eşiniz çocuk sahibi olmak isteyip istemediğiniz veya onları nasıl yetiştirmek istediğiniz konusunda aynı fikirde değilseniz, çift terapisi bu endişelerinizi iletmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, çocuk sahibi olma veya evlat edinme zorluğu gibi stres faktörlerine de yardımcı olabilir.
 • Ailevi ilişkiler: Çift terapisi sizin ve eşinizin ebeveynler, çocuklar ve kardeşler gibi diğer aile üyeleriyle olan çatışmalardan kaynaklanan sorunları çözmenize yardımcı olabilir.
 • Seks ve yakınlık: Siz ve eşiniz seks, yakınlık veya aldatma ile ilgili sorunlarınız varsa, çift terapisi duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı paylaşmanız için güvenli bir alan sağlayabilir.
 • Sağlık sorunları: Fiziksel veya zihinsel sağlık hastalıkları siz ve eşiniz için zor olabilir. Çift terapisi, ilişkinize verdiği stresle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.
 • Dış stres etkenleri: Terapi, sizin ve eşinizin, örneğin iş gibi dış etkenlerin neden olduğu ve ilişkinizi strese sokabilecek çatışmalarla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Çift Terapisinin Faydaları 

“İnsanlar, partnerlerine ve kendi duygularına daha bağlı hissettiklerini, ayrıca ilişkide daha güvenli, kendiliğinden ve eğlenceli olduklarını bildiriyorlar. Mueller, “İnsanlar ilişkilerinde kendilerini daha güvende hissettiklerinde, hayatlarının diğer bölümlerinde daha iddialı ve maceracı olabilirler” diyor.

Çift terapisinin faydaları arasında ilişki sıkıntısının azalması ve ilişki doyumunun artması yer alır.
Çift terapisinin sunabileceği bazı faydalar şunlardır:
 • Birbirinizi daha iyi anlayın: Çift terapisi, kendinizi ve eşinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. İkinizin de duygularınızı, umutlarınızı, korkularınızı, önceliklerinizi, değerlerinizi ve inançlarınızı ifade etmesine yardımcı olabilir.
 • İlişki sorunlarını tanımlayın: Terapistiniz size ve eşinize tekrarlayan çatışmalara, güven eksikliğine ve kopukluk duygularına yol açan sorunları belirlemede yardımcı olabilir, diyor Mueller.
 • İletişim becerilerini geliştirin: Terapi, sizin ve eşinizin birbirinizle iletişim kurmasına yardımcı olabilir. Partnerinize saldırmadan veya suçlamadan kendinizi ifade etmenize ve neye ihtiyacınız olduğunu sormanıza yardımcı olabilir.
 • Çatışmaları çözün: Terapistiniz size ve eşinize sorunlarınızı çözmede ve çözmede yardımcı olabilir.
 • Arkadaşlığı ve bağlılığı güçlendirin: Çift terapisi, siz ve eşiniz arasındaki arkadaşlığı, bağlılığı, bağı ve yakınlığı güçlendirmeye yardımcı olabilir.
 • İşlevsel olmayan davranışı sonlandırın: Terapistiniz işlevsiz davranışları belirleyebilir ve bunları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.
 • Becerileri öğrenin: Çift terapisi, uzun vadeli bir terapi şekli değildir. Bunun yerine, sizi ve eşinizi yolda ortaya çıkan çatışmaları önlemenize ve yönetmenize yardımcı olacak becerilerle donatmayı amaçlayan kısa vadeli bir terapidir.
 • İlişki memnuniyetini artırın: Çift terapisi, siz ve eşiniz birlikte daha mutlu olmanız için ilişkinizin genel kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Verimlilik

2014 özetine göre, çift terapisi ilişki doyumu, iletişim, affetme, problem çözme ve ihtiyaç ve duyguların çözümüne yardımcı olabilir.

Duygusal odaklı terapi özellikle çok çeşitli endişeler için güçlü araştırma desteğine sahiptir. Çok sayıda çalışmanın, sekiz ila 12 seans alan çiftlerin, tedaviden iki yıl sonra bile devam eden faydalarla, her iki partner için de sıkıntıyı azalttığını ve ilişki memnuniyetini artırdığını gösterdiğini söylüyor.

Düşünülmesi gereken şeyler

Çift terapisi ideal olarak sizin ve eşinizin katılımını gerektirir. Ancak partneriniz buna açık değilse, ilişkinizi daha iyi anlamak ve onu nasıl geliştirebileceğinizi anlamak için tek başına çift terapisi yapmayı da tercih edebilirsiniz.

Siz ve eşiniz bunu birlikte üstlenirseniz, çift terapisinde ortaya çıkan sorunlarla başa çıkmak için birinizin veya her ikinizin de ayrı terapi seanslarına ihtiyacı olduğunu görebilirsiniz.

Siz veya eşiniz, örneğin madde bağımlılığı gibi başka sorunlarla da uğraşıyorsanız , terapistiniz tedavi için özel terapi önerebilir.

Çift terapisi, aile içi istismarla ilgili sorunların çözülmesine yardımcı olabilir . Ancak, partnerinizden korkuyorsanız veya artık ilişkide olmak istemiyorsanız, yardım için polise veya yakınınızdaki bir sığınma evine başvurun.

Nasıl Başlanır?

İlişkinizin çift terapisinden fayda göreceğini düşünüyorsanız, bunu eşinizle tartışın ve ona açık olup olmadıklarına bakın. Direniyorlarsa, bunun sizin için neden önemli olduğunu ve ilişkinize nasıl yardımcı olabileceğini düşündüğünüzü açıklayın.

Bir sonraki adım bir uygulayıcı bulmaktır. Çift terapisi genellikle evlilik ve aile terapistleri olarak bilinen lisanslı terapistler tarafından sağlanır; ancak, diğer psikologlar ve psikiyatristler de bunu önerebilir. Arkadaşlarınız veya aileniz, gidebileceğiniz birini önerebilir veya başka nedenlerle bir terapiste gidiyorsanız, sizi bir uzmana sevk edebilirler.

Terapiye başladığınızda, muhtemelen siz ve eşiniz tıbbi geçmişinizi ve sigorta bilgilerinizi detaylandıran formları doldurmanız gerekecek. Ayrıca terapistinizin ilişkinizi, karşılaştığınız sorunları ve terapiden ne elde etmeyi umduğunuzu daha iyi anlamasına yardımcı olmak için anketler doldurmanız gerekebilir.

Terapistiniz, terapi hedeflerini belirlemek için sizinle ve eşinizle birlikte çalışacaktır. Çift terapisi tipik olarak ortak seansları içerse de, terapistiniz sizinle veya eşinizle bireysel seanslar da yapabilir. Ayrıca ödev de verebilirler.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Tüm Sorun, Problemleriniz ve psikolojik yardım ihtiyaçlarınızda Uzm. Psk. Nilüfer Yalınçetin Sizinle. Online terapi veya bireysel ve grup terapileriniz için lütfen randevu alınız.

Tüm Randevularınız, İstek ve Görüşleriniz İçin Bizi Arayabilirsiniz.