Hipnoterapi

hipnoterapi

Hipnoterapi Nedir?

Hipnoterapi, belirli semptomların veya sağlık koşullarının tedavisine yardımcı olmak için hipnoz kullanan yardımcı bir tekniktir . Hipnoterapi, insanların bağımsız dış dikkati deneyimlemelerine ve içsel deneyimlere odaklanmalarına izin veren uyanık farkındalıkla işaretlenmiş bir hipnotik durumu indükleyerek çalışır.

Bazen fobiler ve diğer anksiyete bozuklukları için bir tedavi planının parçası olarak kullanılır .  Bazen ağrı yönetimi, kilo verme, sigarayı bırakma ve çeşitli diğer uygulamalar için de kullanılır.

Hipnozun terapötik kullanımlarındaki resmi keşifler 1700’lerin sonlarında başladı, ancak çok daha yakın zamana kadar bilimsel güvenilirlik kazanmadı. Modern araştırmacılar, hipnozun nasıl kullanılabileceğini, hangi koşulları tedavi edebileceğini ve diğer tedavilere kıyasla ne kadar etkili olabileceğini daha da araştırdı.

Teknikler

Bir hipnoterapi seansı sırasında, insanlara zihinlerini odaklamalarına, önerilere daha kolay yanıt vermelerine ve derinden rahatlamalarına yardımcı olan trans benzeri bir durumu teşvik etme süreci boyunca rehberlik edilir. Hipnoterapi , bir soruna daha derinden odaklanmanıza yardımcı olmak için hipnotik durumun yüksek farkındalığını kullanır .  Hipnoterapi, aşağıdakileri içeren teknikleri kullanır:

 • Gevşeme : Sorunlu bir davranışla veya korkularınızın nesnesiyle karşılaştığınızda bile kendinizi bir huzur ve rahatlama durumunda görselleştirmeniz için hipnoterapist tarafından yönlendirileceksiniz.
 • Öneri : Hipnoterapistiniz, sorununuzu çözmenize yardımcı olabilecek davranış değişiklikleri için nazik önerilerde bulunabilir. Örneğin, bir fobik tepki sırasında kendinizi destekleyici bir danışman olarak görmeniz, böylece kendinize güvenmeyi ve bu durumun üstesinden gelme yeteneğinizi öğrenmeniz öğretilebilir.
 • Başa çıkma becerileri : Size yönlendirilmiş imgeleme ile korkular veya endişelerle yüzleşirken kullanabileceğiniz teknik .
 • Geçmiş deneyimlerin keşfi : Üstesinden gelmeye çalıştığınız davranış veya sorunu ilk kez yaşadığınız ve o anda nasıl hissettiğiniz hakkında konuşmaya bile teşvik edilebilirsiniz.

Hipnoterapi Nelere Yardımcı Olabilir?

Bir kişinin hipnoterapiyi denemek istemesinin birçok farklı nedeni vardır. Araştırmalar, bazı olası uygulamaların şunları içerdiğini gösteriyor:

 • Kronik ağrı durumları
 • Demans belirtileri
 • Kemoterapiye bağlı bulantı ve kusma
 • Doğum, diş prosedürleri veya ameliyat sırasında ağrı
 • Sedef hastalığı ve siğiller gibi cilt rahatsızlıkları
 • İrritabl bağırsak sendromunun (IBS) belirtileri
 • Dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) belirtileri

Hipnoterapi, lisanslı doktorlar ve psikologlar tarafından anksiyete bozuklukları, depresyon , yeme bozuklukları ve travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) gibi durumların tedavisinde de kullanılabilir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Tüm Sorun, Problemleriniz ve psikolojik yardım ihtiyaçlarınızda Uzm. Psk. Nilüfer Yalınçetin Sizinle. Online terapi veya bireysel ve grup terapileriniz için lütfen randevu alınız.

Tüm Randevularınız, İstek ve Görüşleriniz İçin Bizi Arayabilirsiniz.