İlişki Sorunları

iliski-sorunlari

Ancak, kronik ilişki çatışması ve stres ciddi bir sorundur. Daha zayıf zihinsel ve fiziksel sağlık ile bağlantılıdır ve aile, arkadaşlar ve iş arkadaşları ile ilişkiler gibi yaşamın diğer alanlarını etkileyebilir  . Çocuklar ayrıca evde yüksek düzeyde çatışmaya maruz kaldıklarında acı çekerler ve kaygı, depresyon, davranış sorunları ve daha kötü sağlık sorunları için daha büyük risk altındadırlar.

Farklılıkları sevmenin etkili ve saygılı yollarını öğrenmek, sağlıklı ve tatmin edici bir ilişki kurmada önemli bir adımdır ve bu, genel refahımıza ve çevremizdekilere fayda sağlayabilir.

İlişki sorunlarına ne sebep olur?

İlişki sorunlarının tek bir nedeni yoktur, ancak birkaç faktör rol oynayabilir.

Geçmiş tecrübeler

Bir kişinin ailesi ve yetiştirilmesi, gelecekteki ilişkilerinde önemli bir rol oynayabilir.  Anne-babası boşanmış kişilerin, anne-babası birlikte kalanlara göre ilişkilerinde bozulma yaşama olasılığı daha yüksektir ve çocukluk ve ergenlik döneminde yüksek düzeyde çatışma görmek ya da erken yıllarda istismara uğramak, yaşamın sonraki dönemlerinde ilişki sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir.

Yaşam geçişleri ve stres

Birlikte yaşamaktan evliliğe, bebek sahibi olmaya, çocukların evden ayrılmasına ve emekliliğe geçiş gibi yaşam geçişleri bir ilişkiyi zorlayabilir ve çift birbirine daha az ‘bağlı’ hissetmeye başlayabilir.

Kişisel stres de ilişkiyi zorlayabilir. İnsanlar stresli olduklarında, partnerlerine karşı pozitif olmayı veya affedici olmayı daha zor bulurlar, bu da ilişkideki memnuniyetsizlik duygularını artırabilir.  İş sorunları ya da mali zorluklar, kayınvalideler ya da geniş aile ile yaşanan zorluklar ya da yaşlanan ana babanın gereksinimleriyle kendi çocuklarına bakma gereksinimlerinin dengelenmesi ilişkiye yansıyabilir ve çiftler arasındaki stresi artırabilir.

İnsanlar nasıl düşünür

İnsanların kendileri, partnerleri ve ilişkileri hakkında düşündükleri, ilişki sonuçlarında önemli bir faktördür. Sorun yaşayan çiftler birbirlerini suçlamaya başlayabilir ve birbirlerini tartışmaların ve zorlukların nedeni olarak görebilir, partnerlerinin davranışlarını bencil ve kasıtlı olarak görebilirler.  İlişkiyi veya diğer kişiyi olumsuz bir ‘mercek’ aracılığıyla görmek, olumsuz olaylara, meydana geldiklerinde olumlu olaylardan daha fazla ağırlık verilmesine yol açabilir. Bu model daha fazla çatışmaya veya geri çekilmeye yol açabilir.

davranışsal faktörler

Belirli davranış kalıpları, bir ilişkinin risk altında olduğunun önemli işaretleri olabilir. Saygısızlık, savunuculuk, eleştiri veya “iletişime engel oluşturma” gibi etkileşimler, bir ilişkinin krizde olduğunun işaretleridir. Her bir olumsuz etkileşime beş pozitif etkileşimin oranı, bir ilişkinin iyi işlediğinin iyi bir göstergesi olarak önerilmiştir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Tüm Sorun, Problemleriniz ve psikolojik yardım ihtiyaçlarınızda Uzm. Psk. Nilüfer Yalınçetin Sizinle. Online terapi veya bireysel ve grup terapileriniz için lütfen randevu alınız.

Tüm Randevularınız, İstek ve Görüşleriniz İçin Bizi Arayabilirsiniz.