Takıntı

takinti

“Obsesyon” terimini duyduğunuzda, obsesif kompulsif bozukluğu (OKB) düşünebilirsiniz. İnsanlar, örneğin, organizasyon hakkında belirli tercihleri ​​olan birini tanımlamak için bu terimi kötüye kullanabilir.

Ancak obsesyonlar, OKB tanılarının dışında olabilir ve meydana gelebilir.

Saplantı psikolojisine girmeden önce, her saplantının zihinsel sağlık durumunun tehlikeli bir belirtisi olarak düşünülmesi gerekmediğini hatırlamakta fayda var.

Birkaç akıl sağlığı durumu, saplantıları potansiyel belirtiler olarak içerebilse de, insanlar genellikle bir akıl sağlığı durumunun dışında saplantılar yaşarlar.

Takıntılar yaşadığınızı düşünüyorsanız, bu düşünceleri yönetip tedavi edebileceğinizi ve doğru kaynaklarla rahatlama bulabileceğinizi bilin.

Takıntı nedir?

Bir takıntı, bir şey veya biri hakkında, her zaman bir kişinin zihnindeymiş gibi görünen, yinelenen bir düşüncedir.

Takıntılar geçici bir olay veya uzun vadeli bir ilgi olabilir ve rahatsız edici deneyimler olabilir veya olmayabilir.

Takıntılar günlük yaşamınızda sıklıkla şu şekilde tekrarlayabilir:

 • düşünceler
 • rüyalar
 • dürtüler
 • fanteziler

Davetsiz düşünceler

Takıntılar da biraz araya giren düşünceler gibi hissedebilir – ilgili hissedebilecek istenmeyen düşünceler.

Çoğu insan zaman zaman araya giren veya istenmeyen düşüncelere sahiptir. Yine de, tüm müdahaleci veya istenmeyen düşünceler takıntılı değildir.

Endişeler

Takıntılar ve endişeler arasında ayrım yapmak zor olabilir. Endişe, mantıklı olan veya olma olasılığı olan bir şey olma eğilimindedir.

Genel olarak konuşursak, bir saplantı mantıksız özellikler alabilir

Obsesif davranış ve semptomlar

Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı’na göre (5. baskı) , bu düşünceleri uzaklaştırmaya veya ilgili stresi sakinleştirmeye çalışmanıza neden olan stresli düşünceler veya dürtüler yaşıyorsanız, bir takıntı ile uğraşıyor olabilirsiniz.

Bu saplantı belirtileri, OKB’nin birçok belirtisiyle ilgili olabilir , ancak bir saplantıya sahip olmak mutlaka OKB’niz olduğu anlamına gelmez.

OKB’nin en belirgin belirtileri, tekrarlayan döngülere yol açabilen obsesyonlardan kaynaklanan tekrarlayan kompulsiyonlardır.

Obsesyona ne sebep olur?

Psikologlar hala insan zihnindeki saplantıların kökenlerini tartışıyorlar. Bununla birlikte, obsesyonların nedenleri hakkında birkaç güncel hipotez vardır.

Takıntı yaşayan birçok insan buna genetik bir yatkınlık gösterir. Bir düşünce, saplantıların DNA’mız aracılığıyla miras aldığımız bir şey olabileceğidir.

Diğer uzmanlar, bazı insanların beyinlerinde takıntılara sahip olmanızı daha olası hale getirebilecek kimyasal farklılıklar olabileceğini düşünüyor.

Çevresel faktörler , özellikle yüksek düzeyde stres yaşıyorsanız, takıntılara neden olmada rol oynayabilir .

Takıntı türleri

Bir kişi bir veya daha fazla farklı türde obsesyon yaşayabilir .

Yine, saplantılar tipik olarak normal bir endişeden daha fazla yoğunluk kazanır. Obsesyon türlerinden bazıları şunlardır:

 • cinsel saplantılar
 • kendinize veya başkalarına zarar vermeyle ilgili istenmeyen düşünceler
 • ölümle ilgili fanteziler
 • yapman gereken bir şeyi yapmadığından endişe etmek
 • bir din veya inanç sistemi içinde büyük ölçüde yanlış bir şey yapmaktan endişe duymak
 • diğer insanları rahatsız etme konusunda sürekli endişe
 • mikrop veya hastalık korkusu
 • kontrolü kaybetme korkusu

Bu yaygın saplantılar da OKB’yi oluşturabilir. Obsesyonlarınızın bir teşhise değip değmediğini yalnızca lisanslı klinik pratisyenlerin tartması gerekirken, OKB ile mücadele eden kişilerin sıklıkla kompulsiyonlar geliştirerek obsesyonları görmezden gelmeye çalıştıklarını unutmayın.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Tüm Sorun, Problemleriniz ve psikolojik yardım ihtiyaçlarınızda Uzm. Psk. Nilüfer Yalınçetin Sizinle. Online terapi veya bireysel ve grup terapileriniz için lütfen randevu alınız.

Tüm Randevularınız, İstek ve Görüşleriniz İçin Bizi Arayabilirsiniz.